subscribe: Posts | Comments | Email

Krótka historia obuwia

0 comments
Krótka historia obuwia

Obuwie noszone przez naszych przodków znacznie odbiegało od tego, czym obecnie okrywamy nasze stopy. Co prawda pewnie schematy są na tyle uniwersalne, iż przetrwały do czasów obecnych, o czym świadczyć może popularność sandałów, niemniej takie wynalazki, jak wysokie kozaki, odporne na wilgoć trapery, czy oddychające trampki to wynalazki, które powstały dopiero w XX wieku.

Buty męskie oraz damskie zaczęły rozwijać się wtedy w niespotykany wcześniej sposób, co miało związek ze znacznym rozwojem cywilizacyjnym, który obejmował takie dziedziny, jak materiałoznawstwo, czy mechanikę.

Początki tego trendu sięgają drugiej połowy XVIII wieku, gdy na zachodzie rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Jednakże jej rozwinięcie nastąpiło dopiero w następnym wieku. Wtedy też zaczęto zastanawiać się, czy obuwie nie nadawałoby się do produkcji mechanicznej. Zaczęto więc iść w tym kierunku, co zaowocowało wieloma wynalazkami, które znacznie ułatwiały proces tworzenia obuwia. Jednym z nich była amerykańska maszyna, która szybko i sprawnie zszywała podeszwę z cholewką. Od tego momentu rozwój znacznie przyspieszył, co miało związek z innymi wynalazkami, zarówno z dziedziny chemii jak i fizyki. Nie można również zapomnieć, iż obie wojny znacznie przyczyniły się do tego, iż buty męskie oraz damskie znacznie zwiększały swoją jakość. Obecnie obuwie to ogromny rynek oferujący rozmaite modele. Każdy z nich przeznaczony jest dla innych użytkowników, w zależności od ich wieku, płci oraz upodobań.

Leave a Reply